Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Prima pista de curse din Romania  (Read 3930 times)
Jeff
Dragracer
Top-fuel

-Received: 130

With great power comes great responsibility

« on: January 23, 2012, 01:36:26 AM »

Se pare ca e pe bune de data asta.

Constructia Centrului de Cercetare si Dezvoltare Aplicata „Transilvania Motorland" se va întinde pe o suprafata de 56 de hectare. Aceasta se va construi la aproximativ 15 kilometri de Brasov, în zona târgului auto si a poligonului auto din comuna Tarlungeni.

Cladirea în care vor functiona birourile, laboratoarele si atelierele va fi construita pe 5.845 de metri patrati, iar circuitul de testare, omologabil de Federatiile Internationale de Automobilism si de Motociclism, de 4.600 de metri lungime, va avea o latime de 12 metri si va fi complet împrejmuit si securizat. Totodata, pista va avea o zona inundabila artificial, de minimum 300 de metri.

Pe pista va exista si o zona de panta de minim 7%, atât ascendenta, cât si descendenta si o zona cu denivelari pentru testarea suspensiilor în conditii grele, o zona cu aderenta diferentiata, pentru simularea ghetii si a carosabilului uscat, rampe de control, dar si un centru medical conform normelor de omologare Federatia Internationala de Automobilism si cea de Motociclism. Se preconizeaza ca întreg proiectul sa fie finalizat în 2014.

Cititi articolul complet AICI

EVO IX - 11.20 sec 1/4 mile
Jeremy Clarkson said:
A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster.

Servicii de chiptuning!
ss_cipri
Pro-modified

-Received: 21

« Reply #1 on: January 23, 2012, 08:41:25 AM »

E foarte aproape de mine, abia astept
gionica669
Stock
*

-Received: 0

« Reply #2 on: May 15, 2019, 07:29:51 AM »

Super participanti si premii pe masura.

Vadrexim - vanzari anvelope si jante auto.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: