Pages: 1 [2] 3
  Print  
Author Topic: BioEthanol (E85) in motorsport  (Read 13229 times)
morghen
Super-stock
**

-Received: 11

« Reply #15 on: January 17, 2011, 08:38:21 PM »

cred ca e vb de "anodizing"..oxidarea aluminiului...se poate face acasa foarte usor.

ma refeream la ce a zis hexer, sinterizare e un proces de formare a pieselor din materie prima sub forma de praf, prin comprimare in matrite.
anodizing (oxidarea aluminiului) este un proces care se face prin electroliza si se obtine un strat de oxid de aluminiu pe piesa de aluminiu, acest strat de oxid de aluminiu ar proteja piesa respectiva impotriva....oxidarii de catre E85

asta vroiam sa zic
Hexer
Moderator
Top-fuel

-Received: 44

« Reply #16 on: January 17, 2011, 09:04:16 PM »

Asa e...am vrut eloxare 

My Shop: Hexers Lab

On: FaceBook
BNZ
Moderator
Top-fuel

-Received: 23

« Reply #17 on: January 17, 2011, 09:16:37 PM »

nah acum sa vedem cine eloxeaza in TM sau in zona
Hexer
Moderator
Top-fuel

« Reply #18 on: January 17, 2011, 11:18:20 PM »

Google & yahoo is your friend...merge si acasa, nui mare vrajeala, desi eu merg la atelier nevand vreme...dar si sinterizatul merge acasa numai sa nu te bata nevasta ca folosesti cuptorul 

BNZ
Moderator
Top-fuel

« Reply #19 on: January 17, 2011, 11:25:24 PM »

Ca sa fiu sigur ca treaba este facuta calumea nu ma pun eu sa experimentez pe o piesa pe care imi pun baza intr-un concurs
Morghen,let me know daca gasesti ceva
Hexer
Moderator
Top-fuel

« Reply #20 on: January 18, 2011, 12:23:57 AM »

Daca e problema oricum in afara concursului o sa fie, adica pentru oxidare trebue timp...

In alta oridene de idei...am in gand sa fac un set de regulatoare de presiune care tine garantat la E85, facut mai decent decat aeromotive, daca cineva e interesat sa ma anunte, sub 5 bucati nu ma apuc, pretul o sa ajunga la 150 usd, timp de executare cam o luna, eivdent cu garantie...

Partial inox, partial aluminiu eloxat si arcul cromat...

La fel cine e interesat de ceva vreme folosim conducte din teflon, cu fittinguri ca la frane, contacteazama. Asta nu are treaba cu uleiul fierbinte, cu etanol sau orice tampenie ce vrem sa treaca prin ea.

BNZ
Moderator
Top-fuel

« Reply #21 on: January 28, 2011, 02:12:52 PM »

this is on the e85 web site

What happens if I accidentally fuel my gasoline-only powered vehicle with E85?

Response:

Although your vehicle was not manufactured to run on E85, no problems should occur if you mistakenly fuel once with the alternative fuel.  The largest difference between an E85 powered vehicle and a gasoline powered vehicle is that their computer modules are meant to read different amounts of oxygen within the fuel.  E85 contains a higher amount of oxygen than gasoline and E85 compatible vehicles are made to read that higher amount.  When a higher amount of oxygen is read by a gasoline powered vehicle, your "check engine light" may appear.  A number of other parts on the FFV's fuel delivery system are modified to be ethanol-compatible.  The fuel tank, fuel lines, fuel injectors, computer system and anti-siphon device have been modified slightly.  Alcohol fuels can be more corrosive than gasoline.  Therefore; fuel system parts have been upgraded to be ethanol-compatible.
Ultimately it is a drivers choice, but we do need to be firm in recommending that only FFVs use E85 and to state that we are not responsible for damages[/quote]
BNZ
Moderator
Top-fuel

« Reply #22 on: March 15, 2011, 09:17:00 AM »

Care ar fi sursele ce comercializeaza E85 in zona vestica RO/estica HU, stie cineva ?
brummy
Racer
Top-fuel
*

-Received: 36

in rust we trust!

« Reply #23 on: March 15, 2011, 10:04:27 AM »

http://e85kutak.info/
aici gasesti o harta a ungariei cu statiile care vand E85

Astra F GT
Jeff
Dragracer
Top-fuel

-Received: 130

With great power comes great responsibility

« Reply #24 on: March 15, 2011, 01:10:50 PM »

Si un site de cautare a pompelor in Europa:

http://www.korridor.se/aryan/acadiane/E85/stationsadmin/stations_search.phtml

EVO IX - 11.20 sec 1/4 mile
Jeremy Clarkson said:
A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster.

Servicii de chiptuning!
BNZ
Moderator
Top-fuel

« Reply #25 on: March 15, 2011, 03:04:50 PM »

promitator siteul,nici nu are romania in dropdown
totusi e o raza de speranta la 90km de TM yeeey

Care e pretu mediu si cati litrii ai voie sa treci granita ?
brummy
Racer
Top-fuel
*

-Received: 36

in rust we trust!

« Reply #26 on: March 15, 2011, 03:23:09 PM »

mergi cu un A8 sa ai rezervor de vreo 100litrii, faci plinu cu E85 si nu cred ca vamesii se vor uita la check engine

Astra F GT
vcosmin
Pro-modified

-Received: 18

« Reply #27 on: March 15, 2011, 06:52:21 PM »

Pretul era destul de mic, hmm, undeva pana  250-260ft (anul trecut parca) , la mine au trecut 240l, in bidoane si nu a zis nimeni nimic au intrebat numai cei cu radiatorul ala mare  (intercoolerul)  , dar avand in vedere noua conjunctura cine stie. E mai problematic ca flucteaza calitatea din ce am inteles, si amestecul difera iarana / vara. Cazul ideal zic eu este cumparat direct din RO ( se produce aici ) o cantitate mai mare 1000l, sau cat e minimul si facuta reteta cum vrei tu e85-e90 etc 
BNZ
Moderator
Top-fuel

« Reply #28 on: March 15, 2011, 07:13:11 PM »

Am citit si despre amestecul si restrictiile ce le impun guvernele (E100 destinat industriei auto trebuie sa fie denaturat mai intai cu 4% benzina sa se asigure ca nu baga betivanii pompa pe gat) asa ca in final un E85 ajunge sa fie 81% defapt,dar asta nu ma intereseaza atat de mult,pt ca overall tot spre bine ies cu costuri si performanta.
E drept merge si asta cu amestecatul in casa. Un de ar fi sursa de E100 la noi in tara,aproape de noi aici ?
Pe autorally am primit 2 surse de rafinarii ce produc asa ceva dar nu stiu sa vanda la litraj mic
BNZ
Moderator
Top-fuel

« Reply #29 on: March 21, 2012, 03:57:11 PM »

Domy,unde o sa iti eloxezi rampa ?
Pages: 1 [2] 3
  Print  

Jump to: